Zanim zaczniesz urządzać pokój swojego dziecka zastanów się jakie ono jest, jaki ma temperament, jakie lubi kolory, czym się interesuje. To ogromne wyzwanie dla rodziców, ale niezależnie od tego czy Twoja córeczka jest małą księżniczką, „ niesforną Zuzią” , artystyczną duszą powinno to być miejsce, w którym będzie czuła się swobodnie, będzie mogła rozwijać swoją wyobraźnię bez ograniczeń, ale przede wszystkim musi być bezpieczne i funkcjonale.
Kolory, motywy, desenie…
Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza są kolory. Nadal modne są jasne pokoje dla dziewczynek. Uniwersalne białe ściany nie muszą być nudne, w pokoju pojawią się jeszcze dodatki i kolorowe zabawki. Kolor pokoju dziecięcego warto dostosować nie tylko do elementów wyposażenia, ale także do wieku i temperamentu dziecka.
Zdecydowane kolory takie jak żółty, pomarańczowy czy czerwony dodają energii i pobudzają, jeśli Twoje dziecko jest żywe postaw raczej na spokojne pastele: pudrowy róż, stonowane szarości, delikatna mięta czy łagodny błękit. Białe meble będą doskonałym uzupełnieniem pokoju dziecięcego.
Ciekawym rozwiązaniem jest nie tylko łączenie barw, ale również deseni i motywów. Fragmenty ścian możesz ozdobić wzorzystą tapetą. Ostatnim hitem są pastelowe groszki, delikatne kwiaty czy symetryczne pasy. Na gładkich ścianach pięknie prezentują się też dekoracje ścienne z motywem nawiązującym do całej aranżacji.
Funkcjonalność i wygoda…
Pokój dziecięcy to nie tylko przestrzeń do zabawy, równie ważna jest strefa przeznaczona do nauki i wypoczynku, mogą się one wzajemnie przenikać lub stanowić odrębne części, uzależnione jest to oczywiście od wielkości pokoju.
Strefa nauki - biurko powinno znajdować się blisko okna, naturalne światło dzienne nie męczy, jeśli dziecko jest praworęczne, ustaw biurko tak, aby okno znajdowało się po lewej stronie lub naprzeciw. Wszystkie zabawki powinny być za plecami dziecka, to pomoże mu się skupić i nie będzie rozpraszać uwagi. Ważne jest odpowiednio dobrane krzesło do biurka. Kieruj się ergonomią, powinno ono mieć regulację wysokości, podłokietniki, dostosuj je do wzrostu i wagi dziecka, to zapewni zachowanie prawidłowej postawy ciała. W pobliżu biurka ustaw regał lub zawieś półki na niezbędne, podręczne rzeczy, przydatnym rozwiązaniem są biurko-regały.
Strefa snu – unikaj ustawiania łóżka w pobliżu kaloryfera lub okna. Spokojny sen jest jedną z ważniejszych funkcji życiowych. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko po całym dniu pełnym wrażeń komfortowo wypoczęło. Obok łóżka możesz postawić szafkę nocną lub zawiesić półkę. Delikatne światło lampki nocnej wpływa kojąco i relaksująco. Ciekawym i lubianym przez dzieci rozwiązaniem są łóżka piętrowe, pamiętaj aby było ono zabezpieczane barierkami ochronnymi.
Stefa zabawy- dla dziecka najważniejsza. Wybierając meble kieruj się jego potrzebami, dzieci nie lubią ustawiać zabawek na półkach, możesz do tego wykorzystać częściowo zabudowane regały, doskonale sprawdzą się tu również wszelkiego rodzaju skrzynie, pojemniki czy kosze. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością mebli w pokoju dziecka, to przecież przede wszystkim jego królestwo zabawy, na podłodze zostaw dużo wolnej przestrzeni. Na ubrania przyda się odpowiednio pojemna szafa lub duża komoda.
Bezpieczeństwo ponad wszystko...
Wybieraj produkty z atestem. Farby, tapety czy meble powinny mieć certyfikaty, tak aby nie były szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj, że dziecko ma nieograniczoną wyobraźnię podczas zabawy. Wszystkie wysokie meble przymocuj do ściany, większość producentów stosuje takie rozwiązania w standardzie. Wybieraj meble z zaokrąglonymi krawędziami, najlepiej aby posiadały okucia wyposażone w system cichego domykania. Pod dywany stosuj maty antypoślizgowe. Przy młodszych dzieciach zabezpiecz gniazdka.
Dodatki, dekoracje, bibeloty…
Aranżację pokoju dziecięcego dopełniają ładne zasłony, dywany, poduszki czy narzuty, pokój staje się jeszcze bardzie przytulny. Tu też kieruj się zasadą minimalizmu. Wszystkie dodatki powinny harmonijnie uzupełniać motyw przewodni wystroju. Jeśli decydujesz się na mocniejszy akcent zachowaj umiar. Niestety przy małych alergikach z wszystkich tych bibelotów powinieneś zrezygnować, nie oznacza to jednak, że pokój będzie nudny czy chłodny.
Oświetlenie...
Lampy, lampki, kinkiety to ważny element w pokoju dziecka, najlepiej jest zainstalować kilka źródeł światła, wybieraj raczej ciepłe oświetlenie. Do zabawy przyda się jeden centralny jasny punkt, tak aby układanie puzzli czy klocków, rysowanie nie męczyło. Na biurku koniecznie powinna znaleźć się mała lampka, która dodatkowo w razie potrzeby doświetli. Przy łóżko dobrze jest ustawić lampkę nocną lub zamontować kinkiet. Światło to powinno być przytłumione, kojące i uspakajające.
Nawet niewielki pokój dziecięcy można zaaranżować w sposób komfortowy i ergonomiczny. Wystarczy odpowiedni wybór kolorów, pojemne, zgrabne meble i przede wszystkim Twoja i Twojego dziecka kreatywność.
źródło:
https://www.meblik.pl/
autor: Anna Czachor