Coraz częściej nasze domy i mieszkania projektowane są z zamysłem połączenia części kuchennej z częścią wypoczynkową. Otwarte przestrzenie sprawiają wrażenie większych i bardziej przestronnych, ale co za tym idzie ich aranżacja powinna być przemyślana i nie chodzi tu tylko o dobór odpowiednich mebli. Wszystkie dekoracje powinny być również spójne i harmonijnie dobrane do całości.
Jadalnia staje się niemal sercem naszego domu, a jej najważniejszym elementem jest stół. To nie tylko miejsce spotkań z naszymi bliskimi i przyjaciółmi, można wręcz rzec, że to centrum naszego życia. Wbrew pozorom przy stole spędzamy bardzo dużo czasu, jemy, rozmawiamy, podejmujemy ważne decyzje, wykonujemy szereg różnych czynności. Stół musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały, funkcjonalny i proporcjonalny do pomieszczenia. Jak zatem dokonać wybory, czym się kierować, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
.... tu rozmiar ma znaczenie
Wybierając stół zwróć uwagę ile masz miejsca i ile osób będzie najczęściej przy nim siedziało. Stół powinien stać w odległości co najmniej 60 cm od ściany i innych mebli, tak aby można było swobodnie odsunąć krzesło. Każda z osób siedzących powinna mieć do swojej dyspozycji około 70 cm szerokości stołu. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią postaw na mniejszy, rozkładany stół. Standardowa wysokość stołu to 74-76 cm. Tak więc na codzienne potrzeby 4 czy 6 osobowej rodziny w zupełności wystarczy stół o długości 140-160 cm. Regularne posiłki powinny zdecydować o rozmiarze stołu, a nie sporadyczne wielkie uczty.
Koło, kwadrat czy prostokąt…
Tę kwestię poniekąd również determinuje metraż, warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Dopasuj kształt stołu do kształtu pokoju, prostokątny lub owalny do podłużnych pomieszczeń, kwadrat i koło bardziej do równobocznych.
Okrągłe stoły są wygodne, można swobodnie prowadzić rozmowę z wszystkimi biesiadnikami, dobrze prezentują się na środku pomieszczenia lub w niewielkim wykuszu. Jednak przy większej ilości osób taki stół zajmuje sporo miejsca.
Kwadratowe stoły, jeśli są nierozkładane z reguły mieszczą do 4 osób, to dobre rozwiązanie do niewielkich mieszkań, jeśli jednak często biesiadujesz z większą ilością bliskich postaw na rozkładany stół.
Prostokątny stół, najbardziej popularny i lubiany. Można go ustawić na środku, w narożniku pokoju,czy też pod oknami. To optymalna propozycja dla podłużnych pomieszczeń. Większość prostokątnych stołów jest rozkładana z możliwością powiększenia długości nawet dwukrotnie.
Szkło, drewno czy laminat…
Odpowiedni materiał blatu to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze stołu. To, na jaki materiał przy kupnie stołu zdecydujesz się, ma wpływ nie tylko aranżacja wnętrza, ale również względy praktyczny.
Blat laminowany to najczęściej wybierany wariant. Płyta MDF lub laminowana jest znacznie tańsza od blatu z litego drewna. Stoły z takim blatem są łatwe w utrzymaniu czystości, dodatkowo są odporne na zaplamienia i zarysowania. Pasują do nowoczesnych i klasycznych wnętrz.
Blat szklany, ważne jest aby był gruby i wykonany ze szkła hartowanego, wtedy jest odporny na wysokie temperatury, może być transparentny lub matowy. Często wybierany do wnętrz nowoczesnych, co nie znaczy, że w pomieszczeniu klasycznym nie znajdzie zastosowania. Dodają pomieszczeniu lekkości i przestronności. Wadą jest to, że widać na nim zabrudzenia, ale z kolei zaletą łatwość w czyszczeniu.
Blat drewniany, jest najtrwalszym i naturalnym materiałem. Stosunkowo łatwo jest utrzymać go w czystości, jednak aby był piękny przez długi czas należy o niego odpowiednio dbać, warto stosować specjalne podkładki, chroniące przed działaniem gorąca i wilgoci. Wielu producentów zastępuje lite drewno płytą drewnopochodną pokrytą fornirem lub okleiną naturalną, stoły takie prezentują się równie pięknie co drewniane.
Jaki styl? Spójnie czy kontrastowo…
To na jaki styl się zdecydujesz nie powinno być przypadkiem. Na otwartych przestrzeniach, gdzie poszczególne części mieszkalne przenikają się, meble powinny współgrać ze sobą i tworzyć spójną kompozycję. To wcale nie oznacza, że muszą mieć identyczny kolor czy wzór. Style można mieszać i łączyć ze sobą, rób to jednak świadomie, by uniknąć chaosu.
W niewielkich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest klasyczne ustawienie stołu z tej samej kolekcji co pozostałe meble, jeśli zdecydujesz się na takie umeblowanie to krzesła powinny również pasować designem do całości. Dobrze skompletowany zestaw mebli do salonu na pewno doda elegancji wnętrzu i sprawi, że będzie miało ono swój niepowtarzalny charakter.
Boisz się monotonii, postaw oryginalny stół, przy którym ustawisz odmienne krzesła, mogą się różnić formą lub kolorem, w takim przypadku pozostała część pomieszczenia powinna być bardziej stonowana, tak aby nie odwracać uwagi wieloma kontrastowymi detalami.
stół Toronto, stół Prometheus, stół Felipe, stół Soho
Stół w awangardowym stylu, nowoczesny i wyjątkowy w swej formie dobrze prezentuje się w towarzystwie tapicerowanych tkaniną krzeseł.
stół Westin , stół Martinez , stoł Manhattan , stół Vegas
Z kolei przy stole z podstawą kolumnową śmiało możesz ustawić krzesła z nietypowym stelażem. Taki kolorystycznie zestawiany komplet z pewnością efektownie będzie prezentował się w nowoczesnych dużych pomieszczeniach.
stół Alaras, stół Valerio, stół Claudio
Ostatnio bardzo modny stał się styl Loft, z pozoru surowy i chłodny, jednak w swej prostocie mimo wszystko nastrojowy i kameralny. Stół z grubym blatem w kolorze naturalnego drewna na czarnym metalowym stelażu, a przy nim filigranowe krzesła.
Styl skandynawski chętnie wybierany do niewielkich mieszkań. Lekki, minimalistyczny, urzekający prostym połączeniem kolorów i materiałów. Tu najczęściej królują jasne stonowane barwy. Stół na smukłych nogach, z reguły połączenie naturalnego drewna z białym laminowanym lub szklanym blatem.
stół Felicio, stół Egon, stół Declan, stół Montana
Szklane stoły na metalowych, smukłych stelażach, subtelne i oszczędne w swej formie, przy nich krzesła z ozdobnymi przeszyciami. W takim wnętrzu śmiało możesz łączyć style, odważnie zestawiać ze sobą odmienne meble.
I na koniec klasyczna elegancja, powrót do ciemnych odcieni drewna, mahoń, orzech, kasztan w eleganckiej odsłonie. Dzięki nim zaaranżowane wnętrze roztoczy szczególny urok, dostarczy estetycznych wrażeń, nie pozostawi obojętnym.
źródło:
https://www.szynaka.pl/
http://www.signal.pl/
https://halmar.pl/
http://www.mebin.pl/
autor: Anna Czachor